instalacji wytwarzających energię, takich jak słoneczne rynny paraboliczne i wieże słoneczne lub urządzenia do podgrzewania wody, takie jak słoneczne podgrzewacze powietrza. Słoneczne kolektory termiczne dzielą się na skoncentrowane lub niekoncentrujące się. W kolektorach niekoncentrujących powierzchnia apertury tj. Obszar, który odbiera promieniowanie słoneczne jest w przybliżeniu taka sama jak powierzchnia absorbera, czyli obszar pochłaniający promieniowanie. Typowym przykładem takiego systemu jest metalowa płyta pomalowana na ciemny kolor, aby zmaksymalizować pochłanianie światła słonecznego. Energia jest następnie zbierana poprzez chłodzenie płyty płynem roboczym, często wodą lub glikolem przepływającym w rurach przymocowanych do płyty.
Kolektory koncentracyjne mają znacznie większą aperturę niż powierzchnia absorbera. Otwór ma zwykle postać zwierciadła, które jest zogniskowane na absorberze, którym w większości przypadków są rury przenoszące płyn roboczy. Ze względu na ruch słońca w ciągu dnia, kolektory skupiające często wymagają jakiejś formy systemu śledzenia słońca i z tego powodu czasami nazywane są kolektorami „aktywnymi”. Fotowoltaika zazwyczaj wykorzystuje te kolektory, by powstać mogła energia odnawialna.
Fotowoltaika rozsądnym wyborem
Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że obecne czasy są niepodobne do żadnych innych przed nimi. Nieustanny rozwój technologii i niemal każdej innej dziedziny życia sprawia, że naturze odbija się już czkawką ta gonitwa za... Właściwie, za czym? Za pieniędzmi? Czy o nie chodzi? Czy jesteśmy w ogóle świadomi tego, po co konkretnie robimy kolejne rzeczy i w jak destrukcyjny sposób wpływają one na środowisko naturalne w którym żyjemy? Pieniądze możemy zarobić zawsze, jednak jeśli doszczętnie zniszczymy planetę, to nie będziemy już mieli miejsca do życia... Wielu ludzi obudziło się z tej pogoni za ułudami i wraca do życia w zgodzie z naturą. Pomaga im w tym, m.in. fotowoltaika. Ci, którzy zrozumieli, że energia odnawialna jest przyszłością, mogą teraz nie tylko cieszyć się niezależnością energetyczną od dużych spółek i korporacji, ale też być dumni z faktu, że działają na rzecz przyrody. Jeśli Ty także chcesz być proekologiczny, zastanów się, czy kolektory słoneczne nie sprawdziłyby się doskonale również w Twoim domu. Natura, prędzej czy później, podziękuje Ci za ten przemyślany, rozsądny wybór.
Oszczędność dzięki kolektorom słonecznym
Akcje pro ekologiczne w ostatnich latach stały się bardzo popularne i modne wśród osób znanych i lubianych. Wszyscy chętnie mówią o tym, jak ważne jest dbanie o planetę, zapominając, że nie może się to kończyć jedynie na pustych sloganach i hasłach, które do nikogo nie trafiają. Potrzebne jest pilne i skuteczne działanie na ogromną skalę, ponieważ Ziemię zamieszkuje niemal osiem miliardów ludzi. Rzecz jasna, nie dla każdego priorytetem będzie takie działanie, które nie pozwoli na ostateczną degradację środowiska naturalnego. Dlatego tak ważne jest uświadamianie ludzi i informowanie ich o ekologicznych opcjach, jakie posiadają. Jeśli zaś takie argumenty nie poskutkują, to zawsze można odwołać się do argumentów ekonomicznych. Fotowoltaika jest dość popularna na całym świecie. Dlaczego zatem nie rozpropagować jej jeszcze bardziej? Energia odnawialna stanie się w ten sposób czymś atrakcyjnym, a kolektory słoneczne odegrają nie tylko rolę narzędzia w walce o ochronę natury, lecz także pokażą ludziom, jak wiele ci mogą zaoszczędzić, jeśli tylko zdecydują się na wykorzystywanie odnawialnych źródeł.
Korzystanie z naturalnych zasobów to krok
Fotowoltaika to coraz bardziej powszechna dziedzina techniki w dzisiejszym świecie. Korzystanie z naturalnych zasobów to krok ku spowolnieniu degradacji środowiska, w którym żyjemy. Przechadzając się po mieście można zauważyć wiele budynków z widocznymi na nich panelami słonecznymi. Czym więc konkretnie jest fotowoltaika i czy skorzystanie z niech będzie dla nas korzystne?
Najważniejszym elementem instalacji solarnej są kolektory słoneczne. To one właśnie przechwytują ciepło z promieniowania słonecznego. Na pytanie czy warto zainwestować w kolektor nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jednak nie oznacza to, że nie warto zastanowić się nad montażem systemu solarnego. Od marca do października dobrze dobrany zestaw może zapewnić ponad 80% zapotrzebowania na ciepłą wodę, a w miesiącach najcieplejszych może być to nawet 100%.
Energia odnawialna staje się coraz bardziej popularna w naszym kraju. Rozwój fotowoltaiki następuje niezwykle dynamicznie. Dzięki tej technologii, każdy z nas może czerpać korzyści z naturalnego źródła energii, wychodząc tym samym naprzeciw degradacji środowiska naturalnego.