nergia, którą możemy pozyskiwać z wiatru, słońca, wody, ale też mówimy tutaj o energii geotermalnej czy energii biomasy. Te ostatnie pojęcia prawdopodobnie nie powiedzą wiele osobie, która nie jest zorientowana w temacie, jednak już energia słoneczna - owszem. To bowiem jeden z wiodących rodzajów energii odnawialnej, którą miliony ludzi wykorzystują już teraz, na co dzień. Najlepszym tego przykładem może być fotowoltaika. Pozyskiwanie energii słonecznej do ogrzewania i oświetlania gospodarstwa domowego jest niezwykle rozpowszechnione na całym świecie, w Polsce również. Kolektory słoneczne cieszą się naprawdę dużą popularnością i wcale nie tak trudno jest je dostrzec, jeśli tylko przyjrzymy się dokładniej polskiemu krajobrazowi - chociażby podczas następnej wycieczki po najbliższej okolicy.
Panele fotowoltaiczne wyglądem przypominają kolektory słoneczne
Energia odnawialna jest niewątpliwie coraz powszechniej stosowana w naszych czasach. Co prawda jest to inwestycja jednorazowo kosztowniejsza, ale z całą pewnością zaprocentuje w przyszłości, chociażby w zaoszczędzeniu na rachunkach za prąd.
Dzięki energii odnawialnej możemy przyczynić się do poprawy jakości naszego środowiska naturalnego, zmniejszając zanieczyszczenia i emisję gazów cieplarnianych, a wystarczy, że wykorzystamy do tego darmową energię jaką daje nam między innymi słońce.
Kolektory słoneczne to jedne z najwcześniej stosowanych urządzeń produkujących energię odnawialną, wykorzystywane przede wszystkim do podgrzewanie wody przy pomocy energii słonecznej.
Fotowoltaika działa na podobnych zasadach również wykorzystując energię słoneczną, ale dzięki niej pozyskujemy prąd. Panele fotowoltaiczne wyglądem przypominają kolektory słoneczne, przez co często są one ze sobą mylone. Korzystając z paneli fotowoltaicznych możliwe jest nawet późniejsze wykorzystanie nadwyżki wyprodukowanej dzięki nim energii.
Wiedząc, że zasoby nieodnawialnych źródeł energii kurczą się w szybkim tempie, a ich ceny z roku na rok idą w górę, a także dodając do tego jeszcze fatalne skutki jakie wywierają one na nasze środowisko, inwestycja w energię odnawialną jest jak najbardziej przyszłościowym zabiegiem.
Kwestia energii odnawialnej
Energia odnawialna to w ostatnich latach dość gorący temat. Wydawać by się mogło, że wiemy na jej temat już całkiem sporo, jednak mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że słońce to tzw. czyste źródło energii. W praktyce oznacza to, że nie zawiera żadnych szkodliwych substancji, takich jak np. siarka. Być może właśnie dlatego energia słoneczna jest tak bardzo lubiana pod każdą szerokością geograficzną. Energia ta pozwala bowiem krajom na uzależnienie się od innych w kwestii zaspokajania potrzeb energetycznych. Co więcej, w porównaniu do innych systemów energetycznych, energia słoneczna nie wymaga zastosowania zaawansowanej technologii, by móc z niej w ogóle korzystać - dba o to fotowoltaika. Upraszczając, energię słoneczną możemy zainstalować nawet u siebie w domu, wystarczy, że zamontujemy kolektory słoneczne, które w prosty sposób zamienią energię słoneczną na ciepło i prąd w naszym mieszkaniu. To banalne zadanie, które może w wyraźny sposób przyczynić się do dużych dla nas oszczędności.
Tutaj właśnie na ratunek przychodzi nam
Nie jest tajemnicą, że obecnie w większości krajów do produkcji energii wykorzystuje się głównie węgiel, ropę lub gaz ziemny. Zasoby te mają jednak pewien minus - nie są odnawialne. To z kolei oznacza, że są ograniczone i pewnego dnia mogą się skończyć, a ich cena drastycznie wzrośnie wraz ze spadkiem ich rezerw. Nie trzeba chyba wspominać o tym, że szkodzą one środowisku. Tutaj właśnie na ratunek przychodzi nam energia odnawialna - jak sama nazwa wskazuje, ta energia nie wyczerpie się, ponieważ stale się odnawia. W ogromnej większości pozyskiwana jest bezpośrednio lub pośrednio ze słońca. Energia słoneczna jest często wykorzystywana w domach i innego rodzaju budynkach do ich ogrzewania i oświetlania - fotowoltaika staje się bowiem niezwykle popularna i coraz więcej osób prywatnych i firm decyduje się na inwestycję w kolektory słoneczne. W ten sposób nie tylko przyczyniają się do poprawy stanu jakości środowiska naturalnego, ale też znacznie obniżają sobie rachunki za prąd i ogrzewanie.