ą trwałość modułów. Podstawowym testem wytrzymałościowym, który przeprowadza się na panelach słonecznych, jest tak zwany test cyklów termicznych. Celem tego testu jest badanie łączeń między warstwami podczas poddawania ich nagłym zmianom temperatury. Drugim testem paneli fotowoltaicznych jest test wilgoci i ciepła. Trzeci test wytrzymałościowy paneli słonecznych polega na testowaniu obciążenia dynamicznego. Podczas tego testu bada się wytrzymałość paneli na pęknięcia i mikropęknięcia pod wpływem uciążliwych warunków oraz pod wpływem obciążenia. Ostatni test, któremu są poddawane panele fotowoltaiczne, to tak zwany test PID. Każdy rodzaj testu, którym są poddawane panele fotowoltaiczne, bada wytrzymałość na różne warunki i zjawiska, dzięki czemu możliwe jest precyzyjne określenie wytrzymałości paneli fotowoltaicznych.
Do czego służy konwersja fotowoltaiczna
Konwersja fotowoltaiczna jest możliwa dzięki specjalnym ogniwom słonecznym, które przekształcają energię z promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Zjawisko polegające na konwersji fotowoltaicznej jest wykorzystywane w tak zwanej energetyce słonecznej. Sama energetyka słoneczna jest jedną z gałęzi przemysłu, która zajmuje się praktycznym wykorzystaniem energii promieniowania słonecznego, a konwersja fotowoltaiczna jest jednym ze sposób korzystania z odnawialnego źródła energii, jakim jest słońce. Panele fotowoltaiczne umożliwiają przemianę energii słonecznej w energię elektryczną, co jest wykorzystywane w elektrowniach słonecznych. Ponadto montaż paneli fotowoltaicznych może być przeprowadzany na dachach budynków wytwarzając energię elektryczną przeznaczoną do użytku w ramach gospodarstwa domowego. Konwersja fotowoltaiczna, ujmując to w jak najprostszy sposób, służy wytworzeniu prądu elektrycznego korzystając z promieniowania słonecznego. Zjawisko fotowoltaiczne występujące w fotoogniwach umożliwia zachodzenie konwersji fotowoltaicznej.
Dotacje do paneli słonecznych
Zachęcanie ludzi do korzystania z odnawialnych źródeł energii jest bardzo ważne ze względów środowiskowych, dlatego też istnieje wiele dotacji oraz dofinansowań do instalacji słonecznych. Dobra firma fotowoltaiczna, poza oferowaniem sprzedaży i montażu paneli fotowoltaicznych, zajmuje się także załatwianiem wniosków o dofinansowanie do paneli. Wiele miast i gmin w Polsce przyznaje dotacje do kupna oraz montażu paneli słonecznych do użytkowania w ramach potrzeb gospodarstwa domowego. Dzięki dotacjom całkowity koszt montażu instalacji słonecznej jest znacznie mniejszy, co stanowi jeszcze bardziej opłacalną inwestycję w dodatkowe źródło odnawialnej energii. Niektóre programy dofinansowania paneli fotowoltaicznych są skierowane zarówno do firm, jak i osób fizycznych. Skorzystanie z dotacji obejmującej montaż paneli fotowoltaicznych jest dobrym pomysłem, jeśli zależy nam na posiadaniu dodatkowego źródła energii elektrycznej korzystającego z odnawialnego źródła, jakim jest promieniowanie słoneczne.
Awarie paneli fotowoltaicznych
Panele fotowoltaiczne, jak każdy rodzaj urządzenia, mogą ulegać różnym awariom i usterkom. Panele słoneczne z zasady nie są naprawiane i serwisowane, ponieważ często naprawa pojedynczego modułu jest niemożliwa. Zamawiając panele fotowoltaiczne za pośrednictwem renomowanego sklepu mamy pewność, że zakupione panele posiadają kilkuletnią gwarancję produktową. Ponadto decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych przeprowadzany przez dobrą firmę fotowoltaiczną mamy także gwarancję na samą instalację. Najczęstsze awarie, jakie spotykają panele fotowoltaiczne, to pęknięcia szyby, wadliwe folie ochronne i odklejanie się folii ochronnej. Inne usterki, którym mogą podlegać panele słoneczne, to przegrzewanie się skrzynki przyłączeniowej, zabrudzenia paneli oraz wadliwe instalacje. Serwisu paneli fotowoltaicznych nie przeprowadza się częściowo dlatego, że awarie nie uniemożliwiają pracy paneli, a jedynie mogą zmniejszać ich wydajność oraz ich wytrzymałość. Panele słoneczne mogą więc działać przez długi czas, nawet mimo wystąpienia usterek.